piątek, 27 marca 2015

Egzamin gimnazjalny – kiedy może zostać przerwany ?

Ściągi, telefony i inne urządzenia telekomunikacyjne nie powinny znaleźć się na sali egzaminacyjne. Nie warto ryzykować. Próba ściągania, odpisywania czy korzystania z niedozwolonych urządzeń może zakończyć się przerwaniem egzaminu gimnazjalnego i unieważnieniem go.

Próba ściągania, odpisywania czy korzystania z niedozwolonych urządzeń może zakończyć się przerwaniem egzaminu

Szkolny zespół egzaminacyjny może przerwać uczniowi pisanie egzaminu i unieważnić dany zakres odpowiedniej jego części w przypadku, kiedy stwierdzi, że uczeń:
- niesamodzielnie rozwiązywał zadania
- wniósł do sali egzaminacyjnej urządzenia telekomunikacyjne, bądź też z niego korzysta
- zakłóca prawidłowy przebieg pracy z arkuszem egzaminacyjnym w sposób utrudniający pracę pozostałym uczniom.

Jeśli uczeń z przyczyn losowych lub zdrowotnych przerywa pracę z arkuszem, przewodniczący szkolnego zespołu egzaminacyjnego dołącza jego arkusz do protokołu zbiorczego przebiegu egzaminu w danej części.

Arkusz nie jest przekazywany do sprawdzania, a uczeń ma prawo przystąpić do egzaminu z danego zakresu w terminie dodatkowym.

Egzamin gimnazjalny 2015. Jak przekonać dziecko do nauki?

Egzamin gimnazjalny 2015 już wkrótce! Jest to jeden z najważniejszych egzaminów w życiu człowieka. Decyduje o jego przyszłości. Jak przekonać dziecko do nauki? Oto kilka porad!

Egzamin gimnazjalny jest jednym z najważniejszych w życiu młodego człowieka. To on decyduje, do jakiej szkoły średniej dostanie się dziecko. Obawiasz się, że nie zda i chcesz zmotywować je do nauki? Oto kilka sprawdzonych porad!

Nie karz, nie strasz
Strach potrafi być motywujący, ale nie w szkole. Jeśli będziesz wciąż wywierać presję na swoim dziecku, odbije się to na wynikach egzaminu. Dziecko będzie miało problemy z koncentracją i podejdzie niechętnie do nauki. Często strach obniża zdolność myślenia. Nie wypominaj konsekwencji źle napisanego egzaminu na każdym kroku. Wystarczy jedna, poważna rozmowa na temat przyszłości dziecka. Niech opowie ci o swoich planach i wybranym liceum. Pomoże mu to w motywacji do osiągnięcia swoich celów. A jednym z nich jest zdanie egzaminu, prawda?

Nagradzaj, motywuj
Dla dziecka najważniejsze jest wsparcie rodzica. Najbardziej motywujące są ciepłe słowa i pochwały. Jeśli pociecha wróci z pozytywną oceną z klasówki, wyraź swoją aprobatę. Możesz także wyznaczyć jakąś nagrodę motywacyjną - jeśli twoje dziecko lubi czytać, kup mu książkę za dobre oceny. Wyznacz mu osiągalny cel, do którego będzie chętnie dążyć.

Dobry korepetytor
Jeśli zależy ci na wynikach egzaminu, zatrudnij korepetytora. Osoba z odpowiednimi kwalifikacjami lepiej przygotuje dziecko i sprawdzi jego umiejętności. Pomaganie dziecku na własną rękę często może zaszkodzić waszym relacjom.

Rozwiązywanie arkuszów
Najlepsza nauka jest poprzez praktykę. Zamiast kazać dziecku godzinami siedzieć nad książką z teorią, poproś je o rozwiązanie egzaminów z poprzednich lat. Dzięki temu zdobędzie cenną wiedzę.

Egzamin gimnazjalny. Co zabrać?

Egzamin gimnazjalny 2015 rozpocznie się we wtorek 21 kwietnia. Co trzeba mieć przy sobie? Czego na salę wnosić nie wolno? Sprawdźcie.

O ustalonej godzinie zdający wchodzą do sali pojedynczo, według kolejności na liście i zajmują miejsca przy stolikach, których numery wylosowali.
Każdy uczeń powinien mieć przy sobie dokument stwierdzający tożsamość (np. ważną legitymację szkolną) i okazać go, jeśli zostanie o to poproszony.

Uczeń powinien mieć przy sobie przybory do pisania i rysowania jak: długopis czy pióro z czarnym tuszem/atramentem, ołówek, gumkę i podstawowe przybory geometryczne (linijkę, ekierkę, cyrkiel i kątomierz).
Na egzaminie nie można korzystać z kalkulatora oraz słowników. Nie wolno także przynosić i używać żadnych urządzeń telekomunikacyjnych. Każda próba użycia takiego urządzenia może ozbnaczać przerwanie egzaminu.

I na koniec zła wiadomość dla miłośników "przedmiotów przynoszących szczęście". Według przepisów, maskotek i innych talizmanów nie można wnosić na salę egzaminacyjną.

Podczas egzaminu nie wolno:
a) Opuszczać sali egzaminacyjnej (uczeń tylko w szczególnie uzasadnionej sytuacji może opuścić salę po uzyskaniu pozwolenia przewodniczącego zespołu nadzorującego)
b) Zmieniać wylosowanego w sali miejsca
c) Konsultować się z innymi zdającymi, rozmawiać z innymi uczniami

Egzamin gimnazjalny 2015. Aż 14 proc. gimnazjalistów nie czyta książek!

Egzaminy gimnazjalne 2015 zbliżają się wielkimi krokami. Wiele wskazuje na to, że gimnazjaliści mogą mieć z nim spore problemy! Na jaw wyszło bowiem, że aż 14 proc. nastolatków w ogóle nie czyta książek! Przez to mają duże szanse, że obleją ważne testy gimnazjalne. Problem ten szczególnie dotyczy chłopców, bo to właśnie oni znacznie rzadziej sięgają po książki i zdecydowanie mniej chętnie poświęcają czas na naukę.

Egzaminy gimnazjalne 2015 już niedługo, więc to ostatni moment na intensywną naukę. Niestety, wszystko wskazuje na to, że sporo gimnazjalistów może mieć problemy z uzyskaniem satysfakcjonujących wyników na testach. Wszystko przez to, że nie czytają książek! Na jaw wyszło, że aż 14 proc. nastolatków nie sięga po książki. Wobec tego istnieją niewielkie szanse, że dzieci, które nie czytają książek z łatwością zdadzą egzaminy gimnazjalne. Warto jednak zwrócić uwagę na fakt, że w dużej mierze jest to wina rodziców! Dzieciom brakuje bowiem bodźca, który zachęciłby je do sięgania po książki. A warto wiedzieć, że dzięki literaturze najmłodsi pogłębiają wiedzę, budują zasób słownictwa i pobudzają wyobraźnię. Czytanie rozwija zdolność do empatii i pobudza intelekt. Oczytana osoba lepiej radzi sobie w życiu i stawia czoło problemom. Dzieciom od najmłodszych lat powinno wpajać się nawyk czytania. Niestety, dla wielu jest to nieprzyjemny obowiązek, kojarzący się ze szkołą.

– Książki mają bardzo istotny wpływ na rozwój emocjonalny dziecka. Młodzi czytelnicy mogą sobie przepracować pewnego rodzaju zachowania, modele i emocje, właśnie czytając książki. Później, gdy spotykają się w dorosłym życiu, a może jeszcze wcale nie dorosłym, tylko w takim swoim własnym, dziecięcym, ale z różnymi problemami na swojej drodze, to dużo łatwiej jest im z nimi walczyć. W dzisiejszym świecie bardzo trudno o autorytety, poza tym często są one ambiwalentne. Dlatego książki bardzo często pomagają w tej drodze, podpowiadają – powiedziała Agnieszka Karp-Szymańska, współwłaścicielka CzasDzieci.pl, w rozmowie z agencją informacyjną Newseria Lifestyle.

Co ciekawe, agencja informacyjna Newseria Lifestyle informuje, że w gimnazjach to chłopcy znacznie rzadziej czytają książki. Może się okazać, że to właśnie oni będą mieć największe problemy z egzaminami gimnazjalnymi. Interesujący jest także fakt, ze chłopcy częściej czytają książki w szkole podstawowej. Może to oznaczać, że gdy są w wieku gimnazjalnym, całkiem tracą zainteresowanie książkami i nauką, a swoją uwagę poświęcają innym tematom.