piątek, 27 marca 2015

Egzamin gimnazjalny 2015. Aż 14 proc. gimnazjalistów nie czyta książek!

Egzaminy gimnazjalne 2015 zbliżają się wielkimi krokami. Wiele wskazuje na to, że gimnazjaliści mogą mieć z nim spore problemy! Na jaw wyszło bowiem, że aż 14 proc. nastolatków w ogóle nie czyta książek! Przez to mają duże szanse, że obleją ważne testy gimnazjalne. Problem ten szczególnie dotyczy chłopców, bo to właśnie oni znacznie rzadziej sięgają po książki i zdecydowanie mniej chętnie poświęcają czas na naukę.

Egzaminy gimnazjalne 2015 już niedługo, więc to ostatni moment na intensywną naukę. Niestety, wszystko wskazuje na to, że sporo gimnazjalistów może mieć problemy z uzyskaniem satysfakcjonujących wyników na testach. Wszystko przez to, że nie czytają książek! Na jaw wyszło, że aż 14 proc. nastolatków nie sięga po książki. Wobec tego istnieją niewielkie szanse, że dzieci, które nie czytają książek z łatwością zdadzą egzaminy gimnazjalne. Warto jednak zwrócić uwagę na fakt, że w dużej mierze jest to wina rodziców! Dzieciom brakuje bowiem bodźca, który zachęciłby je do sięgania po książki. A warto wiedzieć, że dzięki literaturze najmłodsi pogłębiają wiedzę, budują zasób słownictwa i pobudzają wyobraźnię. Czytanie rozwija zdolność do empatii i pobudza intelekt. Oczytana osoba lepiej radzi sobie w życiu i stawia czoło problemom. Dzieciom od najmłodszych lat powinno wpajać się nawyk czytania. Niestety, dla wielu jest to nieprzyjemny obowiązek, kojarzący się ze szkołą.

– Książki mają bardzo istotny wpływ na rozwój emocjonalny dziecka. Młodzi czytelnicy mogą sobie przepracować pewnego rodzaju zachowania, modele i emocje, właśnie czytając książki. Później, gdy spotykają się w dorosłym życiu, a może jeszcze wcale nie dorosłym, tylko w takim swoim własnym, dziecięcym, ale z różnymi problemami na swojej drodze, to dużo łatwiej jest im z nimi walczyć. W dzisiejszym świecie bardzo trudno o autorytety, poza tym często są one ambiwalentne. Dlatego książki bardzo często pomagają w tej drodze, podpowiadają – powiedziała Agnieszka Karp-Szymańska, współwłaścicielka CzasDzieci.pl, w rozmowie z agencją informacyjną Newseria Lifestyle.

Co ciekawe, agencja informacyjna Newseria Lifestyle informuje, że w gimnazjach to chłopcy znacznie rzadziej czytają książki. Może się okazać, że to właśnie oni będą mieć największe problemy z egzaminami gimnazjalnymi. Interesujący jest także fakt, ze chłopcy częściej czytają książki w szkole podstawowej. Może to oznaczać, że gdy są w wieku gimnazjalnym, całkiem tracą zainteresowanie książkami i nauką, a swoją uwagę poświęcają innym tematom.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz